Odpowiadamy

Co to jest Ozon?

Ozon czyli alotropowa odmiana tlenu o silnych właściwościach aseptycznych. Ma on świeży charakterystyczny zapach powietrza po burzy. Powstaje naturalnie w atmosferze ziemskiej, ale istnieje możliwość wyprodukowania go przez odpowiednie urządzenie nazywane generatorem ozonu. 

Ozonowanie, bo tak nazywa się proces wytwarzania ozonu służy do wykorzystania jego bardzo cennych właściwości. Powietrze poddane działaniu ozonu staje się czyste, wolne od wirusów, bakterii i innych niebezpiecznych dla zdrowia związków. 

Ozonowanie przynosi wymierne korzyści – likwiduje bakterie, wirusy, alergeny, grzyby i ich przetrwalniki z powietrza oraz ze wszystkich powierzchni. Pozwala również pozbyć się uciążliwych i niepożądanych zapachów. Zaletą ozonu jest wysoka zdolność do penetracji, jest w stanie dotrzeć do każdego poddanego jego działaniu zakątka atakując i unicestwiając wszystkie rodzaje wirusów i bakterii.

W skrócie jak działa ozon

Ozon reaguje ze związkami organicznymi (pleśnie, grzyby, wirusy, bakterie, pyłki roślin, roztocza, inne) i całkowicie je niszczy. Drobnoustroje giną już od śladowych ilości ozonu. Oszacowano, że działanie bakteriobójcze ozonu jest około 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niż chloru.

Ozon niszczy bakterie Escherichia coli 3125 razy szybciej niż chlor. Uważany jest za najskuteczniejszy środek bakteriobójczy na ziemi. O ozonie mówi się jako o naturalnym „zabójcy wirusów”.

Ozon dzięki swojej silnej właściwości utleniającej jest szeroko stosowany do dezynfekcji, sterylizacji, deodoryzacji, i detoksykacji. Ponadto w przeciwieństwie do chemicznych środków dezynfekujących nie pozostawia szkodliwych osadów ani nie wywołuje skutków ubocznych.

Kiedy ozonujemy?

Profilaktycznie zabieg ozonowania jest korzystny zwłaszcza dla alergików oraz astmatyków. Proces pozwala pozbyć się z otoczenia roztoczy, wydzielanych przez pleśnie substancji alergennych, a także insektów, których wydzieliny mogą stanowić źródło poważnych reakcji uczuleniowych. W dużych stężeniach ozon niszczy pasożyty (pchły, wszy, pluskwy), wszelkiego rodzaju szkodliwe owady (mrówki, mole, rybiki, karaluchy) oraz ich jaja oraz poczwarki. Działa także zabójczo i odstraszająco na gryzonie. Coraz częściej stosuje się go więc z powodzeniem jako pomocniczy środek deratyzacyjny.

Warto zlecić ozonowanie profesjonalnej firmie gdy wynajmujesz lub kupujesz mieszkanie:

Zaletą w każdym powyższym przypadku będzie:

usunięcie wirusów, bakterii, grzybów i pleśni

pozbycie się alergenów które powodują reakcje uczuleniowe

usunięcie nieprzyjemnych zapachów pochodzenia naturalnego i sztucznego

oczyszczenie skażonego powietrza ze szkodliwych związków i substancji

stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla dzieci, seniorów i osób z obniżoną odpornością

uzyskanie prozdrowotnego, czystego i świeżego powietrza

Interwencyjnie w sytuacjach wymagających szybkiego działania. Wysoka reaktywność ozonu powoduje, że można go z powodzeniem zastosować do usuwania z pomieszczeń i wszystkich powierzchni nieprzyjemnych zapachów. Spisze się zatem podczas odświeżania lokalu po pożarze, powodzi, oraz pokoi przesiąkniętych tytoniowym dymem oraz zapachem zwierząt. Użycie ozonatora będzie niezbędne w mieszkaniach przeznaczonych do kapitalnego remontu – często zaniedbanych i zagrzybionych. Ozon sprawdza się także do niwelowania aromatycznych związków pierścieniowych stosowanych jako rozpuszczalniki do farb i lakierów. Oprócz nieprzyjemnego zapachu działają one toksycznie, niektóre mają też działanie rakotwórcze. Pomieszczenia po powodzi, czy zalaniu, w których przy wysokiej wilgotności, powstaje pleśń czy grzyb, są poddawane ozonowaniu, by je zniszczyć. Ozon jest bardzo silnym utleniaczem, dlatego stosuje się go tez do odgrzybiania starych domów, magazynów, gdzie duża wilgoć i brak wentylacji sprawiły, że rozwinęła się pleśń i grzyb .

Przygotowanie do ozonowania i środki ostrożności

Ozon jest gazem drażniącym. Może powodować uszkodzenie błon biologicznych, objawiające się kaszlem, drapaniem w gardle, wzrostem ciśnienia tętniczego, przyspieszeniem tętna, a nawet obrzękiem płuc, prowadzącym do śmierci. Ozonowanie należy przeprowadzać w warunkach profesjonalnych, przestrzegając obowiązujących norm i zasad bezpieczeństwa. Zabieg ozonowania należy zlecić osobom, które dysponują wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie. Aby ozonowanie przyniosło pożądany efekt, należy przez odpowiednio długi czas utrzymać jego dość wysokie stężenie. Przez profesjonalistów proces ten odbywa się pod nadzorem specjalnych detektorów czuwających nad przebiegiem całości. 

Przed ozonowaniem pomieszczenie należy odpowiednio przygotować – zalecenia dotyczące szczegółów przekazuje specjalista zajmujący się procesem. Osoba obsługująca generator ozonu zawsze wyposażona jest w specjalny kombinezon oraz w specjalistyczną maskę ochronną. W ozonowanym pomieszczeniu bezwzględnie nie mogą przebywać ludzie!

Dla bezpieczeństwa ludzi ozonowanie powinny przeprowadzać tylko i wyłącznie specjalistyczne firmy.

Chcesz skorzystać z naszych usług?